image1 image2 image3

TYDZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO 17-21 LUTEGO

Bo błąd w mowie – to jak plama tłusta i brzydka na fotografii matki, którą kochasz, to jak niestarannie przyszyta łata na ubraniu, w którym idziesz w gościnę. Źle mówić lub pisać – to znaczy krzywdzić swoją mową tych wszystkich, którzy ją budowali. Język się smuci, choruje, gdy ludzie źle nim mówią.

                                                                                                               Janusz Korczak

 

W naszej szkole w dniach 17 – 21 lutego  zostały przygotowane akcje związane
 z obchodami „Tygodnia Języka Ojczystego”, którego finał odbędzie się 21 lutego
w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego. Został on ustanowiony 20 lat temu przez UNESCO, aby podkreślić różnorodność językową i kulturową świata, a także zwrócić uwagę na języki zagrożone i ginące. Z tej okazji nauczycielki języka polskiego przygotowały szereg akcji, o których już dziś Was informujemy

                                    i zachęcamy do udziału w konkursach:

- Zapraszamy wszystkich, którzy chcą spróbować swych sił i wykonać „arcydzieło” sztuki piśmienniczej. Zadanie będzie polegało na wykaligrafowaniu za pomocą pióra hasła: Dzień Języka Ojczystego.

Uczniowie, którzy chcą wziąć udział w konkursie, przynoszą pióro oraz samodzielnie przygotowaną, sztywną kartkę formatu A4, na której wykonają hasło.

Zastanówcie się już dziś, jak wykonać ów napis. Zapisy do konkursu – u p. Beaty Ratajczak, s. h24

- Przyjdź 21 lutego przebrany za bohatera literackiego lub pisarza. Konkurs adresowany do uczniów klas 4-6. Finał konkursu 21 lutego, prosimy przebranych uczniów o pojawienie się o godz.12.20 w sali 36.

- Ratujmy wołacz!!!  Przez cały tydzień szczególną uwagę zwracamy na używanie we właściwej formie wołacza. Wszyscy jesteśmy partnerami i uczymy się od siebie wzajemnie – zatem uczniowie proszeni są, by bez obaw, w razie naruszenia praw wołacza, poprawili osoby źle odmieniające rzeczowniki (szczególnie te, które mylą wołacz z mianownikiem). Jeżeli więc nauczyciel „zostanie przyłapany” na błędzie językowym, powinien w ramach skruchy wypowiedzieć odpowiednie zaklęcie.

- Turniej scrabblowy: przeznaczony dla uczniów klas 7-8. Każdą klasę reprezentuje jeden uczeń, który bierze udział w grze. Zwycięzca z klasy 7. i 8. otrzymuje nagrodę.

- Uczniowie klas 4-6 podczas zajęć z wychowawcą poznają „Błyskawiczne dzieje polszczyzny”

- Punktem kulminacyjnym będzie przedstawienie '' Nie ma tego złego...''-oparte na  baśniach

                                                                                            Polonistki

   

PARTNERZY

2020  Szkoła Podstawowa nr 15 z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego im. Teresy Ciepły w Bydgoszczy