image1 image2 image3

Wielkanoc na Pałukach – klasa 1a i 3a poznaje staropolskie zwyczaje wielkanocne

3 kwietnia klasy 1a oraz 3a wybrały się do Ośrodka Wypoczynkowego w Oćwiece. W wielkanocnej scenerii i atmosferze dzieci uczestniczyły w interesującej prelekcji, pokazach, ale też w przygotowywaniu potraw na wielkanocny stół.

Piekliśmy i ozdabialiśmy mazurki, wyrabialiśmy wiejskie masło, z którego „po chwili” powstały piękne baranki. Nie zapomnieliśmy też o świątecznych ozdobach. Wykonaliśmy wielkanocne stroiki z pisankami, które dzieci zabrały ze sobą do domu. Po owocnych warsztatach przyszedł czas na wielkanocne śniadanie, a po nim udaliśmy się na krótki spacer, odwiedzając zagrodę, w której przywitały nas kozy i kucyk.

Pobyt w Oćwiece wprawił nas w wyjątkowy, świąteczny nastrój, ale przede wszystkim był okazją do bliższego poznania niezwykle ciekawych regionalnych tradycji i obrzędów wielkanocnych, dziś już nieco zapomnianych.  

Justyna Kosz

 

 

 

   

PARTNERZY

2019  Szkoła Podstawowa nr 15 z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego im. Teresy Ciepły w Bydgoszczy