image1 image2 image3

76 rocznica napaści Rosji Sowieckiej na Polskę

W dniu 17 września poczet sztandarowy naszej szkoły wraz z opiekunem p. Alicją Zwiefką uczestniczył w obchodach 76 rocznicy napaści Rosji Sowieckiej na Polskę. Od jedenastu lat 17 września obchodzony jest jako Światowy Dzień Sybiraka. W rocznicę napaści ZSRR na Polskę Mszy św. w intencji zmarłych i żyjących Sybiraków w katedrze bydgoskiej przewodniczył biskup ordynariusz Jan Tyrawa.

Po wspólnej modlitwie wszyscy przeszli na Stary Rynek, by uczestniczyć w patriotycznej manifestacji. Prezes Oddziału Bydgoskiego Związku Sybiraków Mirosław Myśliński przypomniał, że 17 września 1939 roku, sprzymierzona paktem Ribbentrop-Mołotow z Niemcami, potęga Związku Radzieckiego, runęła na wschodnie granice Rzeczypospolitej. O tym, że data 17 września 1939 roku stała się dla Polaków symbolem podstępu i zdrady, osamotnienia i poniżenia mówił wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski. Wiceprezydent Bydgoszczy Łukasz Niedźwiecki przypomniał atmosferę w Polsce przed wybuchem wojny w 1939 roku.

Podczas uroczystości orkiestra wojskowa odegrała hymn państwowy, hymn Związku Sybiraków odśpiewała młodzież z zespołu z Centrum Kształcenia Rolniczego
w Bydgoszczy, odczytano apel pamięci, a pod pomnikiem Walki i Męczeństwa złożono wiązanki kwiatów. Na koniec odegrana została wiązanka melodii patriotycznych.

   

PARTNERZY

2019  Szkoła Podstawowa nr 15 z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego im. Teresy Ciepły w Bydgoszczy