image1 image2 image3

STAN POWIETRZA W BYDGOSZCZY I OKOLICACH


Ocena stanu środowiska w Bydgoszczy i okolicach to projekt skierowany do uczniów klas 5 i 8. Zadanie pozwoliło na oderwanie się uczniów od nauki przy komputerze i umożliwiło im bezpośredni kontakt z przyrodą. Uczniowie dokonywali tej oceny na podstawie skali porostowej.

Właściwość plechy porostów, która reaguje na stopień zanieczyszczenia dwutlenkiem siarki spowodowała, że są one bioindykatorami, czyli biologicznymi wskaźnikami jakości powietrza. Badacze musieli dokonać obserwacji i wykonać zdjęcia porostów, które znależli w okolicy. Znalezione okazy należało zidentyfikować i na podstawie nazwy gatunku ocenić w jakiej strefie znajduje się dana okolica. Poniżej przedstawiamy kilka opracowań i wniosków z uczniowskich obserwacji.

Barbara Jankowska i Gabriela Kurowska

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

PARTNERZY

2021  Szkoła Podstawowa nr 15 z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego im. Teresy Ciepły w Bydgoszczy